Számos híresség - így a napi tíz-húsz percet meditáló Christy Turlington és Diane von Furstenberg - a nyilvánosság előtt vállalja, hogy meditációra adta a fejét. Ez a módszer azonban nem csupán trendi passzió. Évszázadokkal ezelőtt született és nyomon követte a nagy vallásokat, ám emellett a nem hívők számára is a derűs nyugalom megtalálásához vezető utat jelenti.
Fontos, hogy a meditáció különleges rituálé legyen - az a feladata, hogy elvezessen a szabadsághoz, és nem az, hogy mindennapjaink "kötelező gyakorlatává" váljon. Kicsit olyan, mint amikor álomba merülünk, és ahogyan az álom, a meditáció is lehet felszínesebb vagy egészen mély.
Mindenkinek a maga útja
Ugyanabban a meditációs folyamatban különböző szinteket élhetünk meg: intenzívebb vagy kevésbé intenzív állapotot. Sokféle technika létezik, amelyekből választhatunk, nem feltétlenül kell a meditációt egy szőnyegen, lótuszülésben végezni! Ami a legnehezebb: megtalálni a saját utunkat. Akad, akinek rituális elemekre van szüksége vagy egy tanárra, másoknak teljes szabadságra. Nem létezik kizárólagos válasz.
Az egyetlen dolog, amire figyelni kell, hogy érezzük jól magunkat! Ahogyan a 34 éves Anna, aki több mint tíz éve rendszeresen alkalmazza ezt a módszert. "Minden reggel tíz percet meditálok, ha úgy adódik, a metrón is! Otthon csendben ülök vagy mantrát mormolok. Hagyom, hogy átjárjanak a gondolataim. Így sikerül feloldanom a bennem felgyülemlett feszültséget, és elhatárolódnom a mindennapoktól." A kezdet nem könnyű. "Eleinte öt percig sem bírtam nyugton maradni. Lassú, nehéz folyamat volt mind fizikailag, mind szellemileg."
Meditáció mindenkinek?
Leginkább azoknak ajánlott, akiknek van kedvük kipróbálni az újat, és hajlandók ezért a tapasztalatért áldozatokat is hozni. Inkább napi öt-tíz perc, mint hetente egyszer egy óra. A vezérlőelv: felfegyverkezni a türelem és a megbocsátás erényével. Jó hír azonban, hogy nem lehet roszszul meditálni. Arra viszont vigyázni kell, hogy ne várjunk eget rengető változásokat. Koncentráljunk az adott pillanatra.
A meditáció célja a lélek felszabadítása és a teljes belső békénk megteremtése. Ám testünkre gyakorolt hatásai is valóságosak. Először a '70-es években dr. Herbert Benson figyelt meg laboratóriumban néhány meditálót. A szívverés lelassulása, a vérnyomás csökkenése, a bőr elektromos hatásokkal szembeni ellenállása (a relaxáció jele) mind összefügg a meditációval. I.S.
Hollywood is csatlakozik
A sztárokat elragadta a meditáció iránti kíváncsiságuk. Richard Gere naponta kétszer meditál a kertjében. Halle Berry a Gótika forgatásán kezdett meditálni, hogy elűzze szörnyű gondolatait. Goldie Hawn az édesanyja hatására kezdett vele foglalkozni, de a lánya, Kate Hudson is a módszer hívévé vált. A sztárok rendszeresen vesznek részt olyan konferenciákon, amelyeken egy Világbékeközpont megalapítására gyűjtenek adományokat. S.C.
A teljes cikk a Júliusi Elle magazinban olvasható